Prețul carburanților pe 11 octombrie 2026

România · 1.393 de benzinării · media prețurilor raportate

Motorina, în medie10,90 lei/lîntre 10,83 și 10,99 lei

Benzina, în medie10,14 lei/lîntre 10,09 și 10,18 lei

Prețuri raportate de benzinării la Monitorul Prețurilor, Consiliul Concurenței. Citite la 11 octombrie 2026.Sursa

Toate cele 394 de localități cu benzinării, pe județe

București

Alba

Arad

Argeș

Bacău

Bihor

Bistrița-Năsăud

Botoșani

Brașov

Brăila

Buzău

Caraș-Severin

Călărași

Cluj

Constanța

Covasna

Dâmbovița

Dolj

Galați

Giurgiu

Gorj

Harghita

Hunedoara

Ialomița

Iași

Ilfov

Maramureș

Mehedinți

Mureș

Neamț

Olt

Prahova

Satu Mare

Sălaj

Sibiu

Suceava

Teleorman

Timiș

Tulcea

Vaslui

Vâlcea

Vrancea

Pe județe

Cel mai mic preț din fiecare județ, lei pe litru.
JudețulBenzinăriiMotorinăBenzină
București14810,8610,11
Alba2810,8610,11
Arad5910,8310,09
Argeș4910,8610,11
Bacău3110,8610,11
Bihor5210,8310,09
Bistrița-Năsăud1110,8610,11
Botoșani1510,8610,11
Brașov4210,8610,11
Brăila1710,8610,11
Buzău2310,8610,11
Caraș-Severin1610,8610,11
Călărași1810,8610,11
Cluj5210,8610,11
Constanța5910,8610,11
Covasna1510,8610,11
Dâmbovița3010,8610,11
Dolj4110,8610,11
Galați1710,8610,11
Giurgiu1710,8610,11
Gorj2010,8310,09
Harghita2310,8610,11
Hunedoara4310,8610,11
Ialomița1910,8610,11
Iași3510,8610,11
Ilfov6110,8610,11
Maramureș2710,8610,11
Mehedinți1610,8610,11
Mureș3910,8610,11
Neamț3210,8610,11
Olt1910,8610,11
Prahova4210,8610,11
Satu Mare2910,8610,11
Sălaj1610,8310,09
Sibiu3710,8310,09
Suceava3510,8310,09
Teleorman1410,8610,11
Timiș7610,8310,09
Tulcea1110,8610,11
Vaslui1410,8610,11
Vâlcea2710,8610,11
Vrancea1810,8610,11
10,83 leimedia țării 10,9010,99 lei
Cele mai ieftine 10 benzinării din țară la motorină
BenzinăriaMotorinăBenzinăAltele
SOCAR · Arad SagunaStr. Andrei Saguna nr. 99-101, Arad, jud. Arad, Arad · raportat 11 oct.Motorină premium 11,23 · Benzină premium 10,69 10,8310,09 Motorină premium 11,23 · Benzină premium 10,69
SOCAR · Oradea DecebalOradea, bd. Decebal, nr. 42, colt cu str. Piata Cazarmii, Oradea · raportat 11 oct.Motorină premium 11,23 10,8310,09 Motorină premium 11,23
SOCAR · Sibiu TurnisorStr. Agricultorilor, nr. 2-4, Sibiu, Jud. Sibiu, Sibiu · raportat 11 oct.Motorină premium 11,23 · Benzină premium 10,69 10,8310,09 Motorină premium 11,23 · Benzină premium 10,69
SOCAR · Simleu SilvanieiStr. Partizanilor Nr. FN, Șimleu Silvaniei · raportat 11 oct. 10,8310,09 —
SOCAR · Suceava UniriiCalea Unirii, nr. 35, Suceava · raportat 11 oct.Motorină premium 11,23 10,8310,09 Motorină premium 11,23
SOCAR · TARGU CARBUNESTI GORJCalea Tg. Jiu, nr.58, oras Tg. Carbunesti, Jud.Gorj, Târgu Cărbunești · raportat 11 oct.Motorină premium 11,23 10,8310,09 Motorină premium 11,23
SOCAR · Timisoara Calea AraduluiCalea Aradului, nr. 107/A, Timisoara, jud. Timis, Timișoara · raportat 11 oct.Motorină premium 11,23 · Benzină premium 10,69 10,8310,09 Motorină premium 11,23 · Benzină premium 10,69
SOCAR · Zalau BarnutiuStr. Simion Barnutiu Nr. 22 A, Zalău · raportat 11 oct.Motorină premium 11,23 10,8310,09 Motorină premium 11,23
Petrom · 1 ARAD (PODGORIA)P-ta Caius Iacob nr. 1A, Arad · raportat 7 oct.Motorină premium 11,71 · Benzină premium 10,59 10,8610,11 Motorină premium 11,71 · Benzină premium 10,59
Petrom · 1 BACAUCalea Moldovei nr. 98, Bacău · raportat 7 oct.Motorină premium 11,71 · Benzină premium 10,59 10,8610,11 Motorină premium 11,71 · Benzină premium 10,59
10,09 leimedia țării 10,1410,18 lei
Cele mai ieftine 10 benzinării din țară la benzină
BenzinăriaMotorinăBenzinăAltele
SOCAR · Arad SagunaStr. Andrei Saguna nr. 99-101, Arad, jud. Arad, Arad · raportat 11 oct.Motorină premium 11,23 · Benzină premium 10,69 10,8310,09 Motorină premium 11,23 · Benzină premium 10,69
SOCAR · Oradea DecebalOradea, bd. Decebal, nr. 42, colt cu str. Piata Cazarmii, Oradea · raportat 11 oct.Motorină premium 11,23 10,8310,09 Motorină premium 11,23
SOCAR · Sibiu TurnisorStr. Agricultorilor, nr. 2-4, Sibiu, Jud. Sibiu, Sibiu · raportat 11 oct.Motorină premium 11,23 · Benzină premium 10,69 10,8310,09 Motorină premium 11,23 · Benzină premium 10,69
SOCAR · Simleu SilvanieiStr. Partizanilor Nr. FN, Șimleu Silvaniei · raportat 11 oct. 10,8310,09 —
SOCAR · Suceava UniriiCalea Unirii, nr. 35, Suceava · raportat 11 oct.Motorină premium 11,23 10,8310,09 Motorină premium 11,23
SOCAR · TARGU CARBUNESTI GORJCalea Tg. Jiu, nr.58, oras Tg. Carbunesti, Jud.Gorj, Târgu Cărbunești · raportat 11 oct.Motorină premium 11,23 10,8310,09 Motorină premium 11,23
SOCAR · Timisoara Calea AraduluiCalea Aradului, nr. 107/A, Timisoara, jud. Timis, Timișoara · raportat 11 oct.Motorină premium 11,23 · Benzină premium 10,69 10,8310,09 Motorină premium 11,23 · Benzină premium 10,69
SOCAR · Zalau BarnutiuStr. Simion Barnutiu Nr. 22 A, Zalău · raportat 11 oct.Motorină premium 11,23 10,8310,09 Motorină premium 11,23
Petrom · 1 ARAD (PODGORIA)P-ta Caius Iacob nr. 1A, Arad · raportat 7 oct.Motorină premium 11,71 · Benzină premium 10,59 10,8610,11 Motorină premium 11,71 · Benzină premium 10,59
Petrom · 1 BACAUCalea Moldovei nr. 98, Bacău · raportat 7 oct.Motorină premium 11,71 · Benzină premium 10,59 10,8610,11 Motorină premium 11,71 · Benzină premium 10,59

Lei pe litru, cu toate taxele, cum le-a raportat fiecare benzinărie. Numele benzinăriei deschide drumul până la ea în Google Maps.

Pe rețele

Media stațiilor fiecărei rețele, lei pe litru.
RețeauaBenzinăriiMotorinăBenzină
Gazprom1910,9910,17
Lukoil32110,9210,15
MOL22610,9210,14
OMV16810,9210,17
Petrom39210,8610,11
Rompetrol18310,9110,16
SOCAR8410,8710,13

Toți carburanții, în toată țara

Lei pe litru, la benzinăriile care au raportat carburantul.
CarburantulMediaCel mai micCel mai mareBenzinării
Motorină standard10,9010,8310,991393
Benzină standard10,1410,0910,181392
Motorină premium11,769,5511,871328
Benzină premium10,699,1810,751144
GPL4,714,284,99333

Cum s-a schimbat prețul din 2008

Media națională săptămânală din Buletinul petrolier al Comisiei Europene. Ultima săptămână, 5 oct. 2026: motorina 10,94 lei, benzina 10,07 lei; cu un an înainte, 7,79 și 7,58 lei.

Motorina, lei pe litru
7 ian. 20085 oct. 2026
Benzina, lei pe litru
7 ian. 20085 oct. 2026

De unde sunt prețurile

Rețelele mari de benzinării își trimit prețurile la Monitorul Prețurilor Carburanților ↗, platforma Consiliului Concurenței. Le citim de acolo pentru fiecare localitate (ultima citire: 11 octombrie 2026) și păstrăm la fiecare benzinărie ziua în care și-a raportat prețul. Media de sus e media simplă a acestor stații. Benzinăriile independente care nu raportează la monitor nu apar aici.

Linia din 2008 vine din Buletinul petrolier săptămânal al Comisiei Europene ↗: prețul mediu cu taxe din România, în lei, la cursul folosit de Comisie. E o medie ponderată a pieței, așa că poate diferi puțin de media stațiilor de mai sus.

Pentru un drum anume, calculează costul combustibilului sau alege un traseu în calculatorul de distanțe.